Co to jest parabank?

Parabank czyli sektor pozabankowy

Stosy monet 5 złW przypadku podziału instytucji finansowych, można wyróżnić dwa rodzaje: banki oraz parabanki. Parabanki są instytucjami finansowymi, nad którymi kontroli nie sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Oferują one głównie usługi finansowe, w postaci kredytów bez zaświadczeń oraz chwilówek. Istnieje również możliwość ulokowania tam oszczędności na atrakcyjnej lokacie, w wyniku czego powstaje kapitał niezbędny do udzielania kredytów.

Parabanki pełnią podobną rolę jak banki, jednak ze względu na brak kontroli – mają możliwość ustalania własnych zasad i stóp procentowych. Stopy procentowe udzielanych kredytów oraz prowadzenia lokat są często bardzo wysokie, czego konsekwencją jest łatwość otrzymania kredytu. Istnieje możliwość zawarcia umowy przez telefon, Internet czy za pomocą kuriera. Pieniądze na nasze konto wpływają przeciętnie do 48 godzin, od czasu zawarcia umowy. Często również nie jesteśmy poinformowani o wszystkich kosztach, jakie poniesiemy przy zaciągniętym zobowiązaniu, a w momencie zapytania – konsultant może udzielić niekonkretnej odpowiedzi.

Ubezpieczenia i lokaty

W sytuacji, gdy postanowimy w instytucji pozabankowej założyć lokatę oszczędnościową, nie mamy żadnej gwarancji o odzyskaniu naszych pieniędzy. Jest to związane z brakiem tworzenia rezerw bankowych. Nie istnieje również zachowanie tajemnicy bankowej w przypadku posiadania aktywów czy pasywów w danym parabanku. Poza udzielaniem kredytów oraz lokowania pieniędzy, istnieje możliwość zawierania polis ubezpieczeniowych osobowych i materialnych. W niektórych przypadkach, można się spotkać z prowadzeniem funduszy inwestycyjnych, które pomogą nam zyskać kapitał lub w ciągu kilku sekund – możemy stracić wszystkie aktywa finansowe.

Lista parabanków coraz bardziej się wydłuża, co jest spowodowanie kryzysami gospodarczo-ekonomicznymi i zaostrzeniu zasad udzielania kredytów w bankach. Warto dodać, iż możliwość otrzymania szybkiego kredytu jest szczególnie kusząca dla wielu osób, nawet tych którzy posiadają dużą zdolność kredytową.
W przypadku pojawienia się niedozwolonych klauzuli lub innych niedogodności związanych z zawieraniem zobowiązania finansowego sprawę należy zgłosić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jest to jeden z nielicznych organów, mających wpływ na działalność tej instytucji finansowej.

Wzrost popularności parabanków

Ogłoszenia z ofertą parabanków możemy spotkać na każdym kroku. Szczególnie w Internecie jako propozycje finansowej współpracy oraz jako wiadomość na skrzynce elektronicznej. Dzięki łatwości dostępu do danych kontaktowych, możemy skorzystać z oferty w każdej chwili. W przypadku, gdy sytuacja życiowa zmusza nas do zaciągnięcia zobowiązania finansowego, warto wykorzystać kalkulator pożyczek pozabankowych. Dokładnie on informuje o wszelkich kosztach związanych z pożyczką w danym parabanku, dzięki temu jesteśmy mniej narażeni na przykre niespodzianki związane ze spłatą kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *